Majowa pielęgnacja ogrodu

Majowa pielęgnacja ogrodu

Maj to jeden z najpiękniejszych miesięcy roku. Jednocześnie miesiąc ten jest przełomowy pod względem intensywności wzrostu roślin oraz ich kwitnięcia. Temperatura na zewnątrz staje się coraz cieplejsza, a co za tym idzie, prac w ogrodzie przybywa. To właśnie w maju kwitnie najwięcej kolorowych roślin, które wymagają odpowiedniej pielęgnacji.

Pierwsze majowe prace ogrodowe

Po kwietniowym nawożeniu roślin, możemy nareszcie skupić się na roślinach ozdobnych. Odpowiednio dobrana na tym etapie pielęgnacja, dość szybko przyniesie niesamowite rezultaty, cieszące oczy każdego miłośnika ogrodu. Maj to miesiąc, w którym skupiamy się na ostatnich przygotowaniach przed latem. Na tym etapie, warto jest zatroszczyć się o drzewa oraz krzewy, które staramy się podciąć tak, żeby wyglądały na zdrowe. Nie bójmy się przy tym bezwzględności dla gałązek zajętych chorobami – nie oszczędzajmy ich, ponieważ tym sposobem pomożemy roślinom. Ten miesiąc jest także najodpowiedniejszy do sadzenia młodych drzewek, krzewów, pnączy, a także bulw, które dotychczas były uprawiane w pojemnikach. Podczas tej czynności warto pamiętać o wymaganiach poszczególnych roślin względem właściwości gleby. Równie ważne na tym etapie jest planowanie przestrzenne. W tym celu oceń, które rośliny potrzebują więcej miejsca, a które mniej. Pamiętaj przy tym, żeby nie sadzić roślin zbyt blisko siebie. Zbyt gęste usadzenie w glebie, zmusi je do wzajemnego konkurowania o wodę oraz składniki pokarmowe.

Po sadzeniu nowych roślin warto zająć się przycinaniem żywopłotu, usuwaniem przegniłych kwiatów roślin cebulowych, a także przekwitłych kwiatów rzeczników. Maj to także dobry moment na zajęcie się trawnikiem. Intensywny wzrost trawy umożliwia nam jej regularne koszenie przynajmniej raz w tygodniu.

Uwaga na Zimnych ogrodników

Połowa maja to także czas  Zimnych ogrodników, znanych również jako zimna Zośka, czyli wiosennych przymrozków. Przed tym chwilowym obniżeniem temperatury powinniśmy unikać sadzenia delikatnych roślin, których chwilowy mróz może pozbawić życia. Jeśli natomiast Zimni ogrodnicy przejdą już przez ogród, wówczas możemy skupić się na swoich balkonach oraz tarasach. Po około 15 maja z reguły możemy już spokojnie sadzić kwiaty sezonowe, takie jak choćby: pelargonie, petunie, begonie, fuksje, oraz niecierpki. Pamiętaj o tym, by od razu po posadzeniu nowych roślin zapewnić im odpowiednie nawodnienie gleby. Druga połowa maja to także czas na usuwanie wszelkich chwastów, które zdołały już wyrosnąć w naszym ogrodzie.

Dodaj komentarz