PIT 38 – wszystko co musisz wiedzieć

PIT 38 – wszystko co musisz wiedzieć

Początek roku kalendarzowego to dla każdego podatnika czas składania swoich deklaracji podatkowych. Co istotne, każdego roku przepisy związane z PIT nieco zmieniają się, dlatego rokrocznie powinniśmy upewnić się, jaki PIT należy złożyć w naszej sytuacji zawodowej. Przyjrzyjmy się, czym jest PIT 38, kto musi go wypełnić, a także jakie są zasady związane ze składaniem PIT 38.

Co to jest PIT 38 i kto musi go złożyć?

W zdecydowanej większości, Polacy, osiągając dochód tylko z jednego źródła, jakim jest pracodawca, są zobowiązani do złożenia najpopularniejszego PIT 37. Inaczej jednak wygląda sytuacja, gdy dodatkowo inwestujemy na giełdzie, na rynku walutowym lub uzyskujemy dochody z tytułu zbywania papierów wartościowych. Takie przychody kapitałowe z całego roku jesteśmy zobowiązani wykazać w deklaracji PIT 38. To druk, w którym deklarujemy sumę przychodów uzyskanych między innymi z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, odpłatnego zbycia waluty wirtualnej, lub z tytułu objęcia udziałów w spółkach notowanych na giełdzie. Dodatkowo przychody kapitałowe to także odsetki z lokat czy kont oszczędnościowych.

Jak złożyć PIT 38?

Pit 38 to deklaracja, którą możemy wypełnić w sposób tradycyjny lub elektroniczny, bez potrzeby wychodzenia z domu. Administracja skarbowa przygotowała wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe PIT 38 o nazwie PFR PIT-38, co stanowi najłatwiejszy sposób poprawnego złożenia deklaracji. Do wypełnienia dokumentu potrzebny nam jest dokument pomocniczy, jakim jest PIT-8C. To dokument, który uzyskujemy od biura maklerskiego lub innego podmiotu, za pośrednictwem którego dokonywaliśmy obrotów na rynkach inwestycyjnych. PIT 38 nie przewiduje żadnych ulg podatkowych, a także nie uznaje wspólnego rozliczania się ze współmałżonkiem. Jeśli zatem małżeństwo dokonywało razem pewnych inwestycji, każda strona musi rozliczyć swoje indywidualne przychody kapitałowe w ramach oddzielnej deklaracji PIT 38.

Termin złożenia deklaracji podatkowej PIT 38

Już wcześniej wspomniano, że PIT-38 to obecnie niezwykle łatwy do wypełnienia druk. Ze względu na fakt, iż podmioty obsługujące inwestycje samodzielnie wysyłają dokument PIT-8C do urzędu skarbowego, my otrzymujemy już z grubsza wypełnioną deklarację PIT 38, którą należy jedynie sprawdzić w celu upewnienia się, że wszystkie dane są prawidłowe. Do kiedy musimy złożyć deklarację podatkową PIT 38? Podobnie jak w przypadku innych deklaracji, nieprzekraczalny termin to 30 kwietnia roku następującego po roku, w którym uzyskaliśmy przychody kapitałowe.

Dodaj komentarz