Wady i zalety kredytu konsolidacyjnego

Wady i zalety kredytu konsolidacyjnego

Konsolidacja kredytów i pożyczek już od dłuższego czasu znajduje się w ofercie wielu różnych banków. Mimo że nie jest to nowe rozwiązanie, to tak naprawdę zyskało na popularności dopiero w ostatnim czasie. Kredyt konsolidacyjny przyda się osobom, które mają problem ze spłatą swoich kilku różnych zobowiązań. Na czym on dokładnie polega i jakie są jego wady i zalety?

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny https://splatapozyczek.pl/kredyt-konsolidacyjny/ to zobowiązanie, które pozwala na połączenie ze sobą kilku różnych kredytów, a nawet pożyczek. Jest to zobowiązanie celowe, co oznacza, że środki pozyskane w taki sposób można wydać tylko w określony sposób. W tym przypadku pieniądze z kredytu mają posłużyć kredytobiorcy do tego, aby spłacił on swoje zobowiązania. Dzięki temu zyskuje on jedną ratę, której suma jest niższa niż wszystkich zobowiązań, które do tej pory musiał spłacać każdego miesiąca. W taki sposób możesz uwolnić się od kilku różnych wierzycieli i połączyć ze sobą kredyty gotówkowe, samochodowe, hipoteczne, zadłużenia na karcie kredytowej a niekiedy także pożyczki pozabankowe.

Konsolidacja przyda się szczególnie osobom, które muszą płacić co miesiąc zbyt wiele rat i przez to ich budżet jest bardzo obciążony. Dzięki temu, że okres kredytowania jest wydłużony, miesięczne raty takiego zobowiązania są mniejsze. W taki sposób kredytobiorca może ułatwić sobie wychodzenie z długów. Dzięki racie, której wysokość dopasowana jest do możliwości finansowych, dłużnik nie musi się martwić tym, że po spłacie rat zostanie mu niewiele pieniędzy.

Wady i zalety konsolidacji

Kredyt konsolidacyjny tak jak każde inne zobowiązanie ma zarówno wady, jak i zalety. Plusem konsolidacji jest na pewno to, że miesięczna rata zobowiązania jest mniejsza. Dzięki temu, co miesiąc w domowym budżecie zostaje więcej pieniędzy. Kredytobiorca nie musi się też martwić, że nie ureguluje wszystkich należności w terminie. Osoby, które mają kilka różnych kredytów, z pewnością znają ten moment, w którym po kilka razy sprawdza się, czy aby na pewno wszystkie raty zostały opłacone. Przy konsolidacji nie ma tego problemu, ponieważ musisz spłacać jeden kredyt.

Wadą konsolidacji może być to, że wymaga ona posiadania dobrej zdolności kredytowej. Trzeba się więc na nią zdecydować jeszcze zanim spóźnisz się ze spłatą jakiejś raty. Konsolidacja jest też droższa niż suma wszystkich Twoich dotychczasowych zobowiązań. Przez to, że okres kredytowania jest wydłużony, odsetki staja się większe i musisz oddać bankowi więcej pieniędzy.

Dodaj komentarz