Wzory balustrad kutych schodowych – jak wybrać ten jedyny?

Wzory balustrad kutych schodowych – jak wybrać ten jedyny?

Balustrady schodowe kute przez pracownie kowalstwa artystycznego są dostępne w wielu wzorach. Ten wybór jest zdecydowanie większy niż w marketach budowlanych, dzięki czemu możesz w 100% dopasować projekt do marzeń o idealnie wyglądającym domu. Balustrady schodowe kute przez rzemieślników mają pięknie wykończone detale, w tym ornamenty roślinne oraz motywy zwierzęce. Jednak w obliczu tak wielu wzorów pojawia się inny problem – jak wybrać ten jedyny, idealny, który zostanie w Waszym domu na wiele lat.

Balustrady schodowe kute – wewnętrzne czy zewnętrzne?

Balustrady kute montuje się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, ale to determinuje m.in. rodzaj wykorzystanych materiałów do produkcji. W domu możesz zamontować metalową balustradę z elementami szklanymi lub drewnianymi. Na zewnątrz już tego nie zrobisz, bo ważniejsza jest odporność konstrukcji przed działaniem czynników atmosferycznych. Zewnętrzne balustrady nadal są jednak ozdobą elewacji domu.

Czy to w jakimś znacznym stopniu wpływa na wzór balustrady? Pracownia Kowalstwa Artystycznego i Metaloplastyki Krzysztofa Janowicza zawsze stara się przygotować projekt, który estetycznie będzie zgodny z Twoimi planami.

Jak wybrać idealny wzór balustrady schodowej kutej ręcznie?

W dobrych pracowniach kowalstwa artystycznego masz dwie możliwości – wybrać jeden z dostępnych już wzorów lub zaproponować przygotowanie indywidualnego projektu np. inspirowanego zdjęciem znalezionym w internecie, lub rysunkiem wykonanym przez zaprzyjaźnioną osobę. Pracownia może też zaproponować własny projekt, co oczywiście powinna poprzedzić rozmowa z klientem lub klientką, by lepiej zrozumieć oczekiwania.

Niezależnie od tego, na który wariant się zdecydujesz, pracownia powinna zadbać o dostosowanie projektu pod kątem bezpieczeństwa i trwałości konstrukcji. Musisz pamiętać, że balustrady schodowe kute mają nie tylko świetnie wyglądać, ale przede wszystkim być dodatkową ochroną na schodach właśnie. 

W dobrej pracowni możesz też liczyć na podpowiedzi, co sprawdzi się najlepiej – które wzory, jak dużo powinno być ornamentów, czy może lepiej postawić na minimalizm. Tutaj potrzebny jest dialog, a więc warto, żeby obie strony były otwarte na swoje propozycje. Dzięki temu balustrada schodowa kuta będzie dopasowana do otoczenia, w którym się znajdzie oraz do mieszkańców, którym będzie służyć. Proces wygląda podobnie, jeśli planujesz zamówić balustrady balkonowe, bramy kute, czy ogrodzenia kute.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Wykonywanie balustrad zależy od wielu czynników – choćby możliwości montażu w danym domu czy na posesji. To siłą rzeczy wpływa na cenę, która różni się od tych w marketach budowlanych. Warto jednak dopłacić za niepowtarzalne wzory balustrad i możliwość wyboru projektu, który w 100% Ci odpowiada. Nie musisz przecież iść na kompromisy. Balustrada wykonana tanim kosztem może się okazać kompromisem niewartym niskiej ceny. Tym bardziej że współpraca ze sprawdzoną pracownią najczęściej oznacza również opiekę serwisową nad konstrukcją. Tak niepowtarzalny projekt podniesie też wartość nieruchomości, więc możesz koszt realizacji potraktować jako rodzaj inwestycji.

Dodaj komentarz