O inhalacjach solankowych wiele się słyszy. Ale czy wiemy, czemu tak naprawdę inhalacje solankowe służą i dlaczego warto korzystać z tężni solankowej? Z wszelkiego dobra jakie dają nam tężnie solankowe najczęściej korzystamy w Ciechocinku – jest to chyba najbardziej popularne miejsce tego typu. Jednak, aby czerpać z dobrodziejstw takich miejsc nie musimy już jechać do Ciechocinka. Drewniane konstrukcje wypełnione gałęziami z tarniny planowane są w 44 polskich miastach powyżej 100 tys. mieszkańców. Nadchodzi więc moda na miejskie tężnie solankowe, które mogą przynieść ulgę wielu osobom zmagającym się z infekcjami dróg oddechowych. Tylko w samej Łodzi działa już 5 miejskich tężni solankowych, a powstaje 6 kolejnych!
Dla kogo są przeznaczone inhalacje solankowe?
Mikroklimat wytwarzany przez tężnie solankowe zbliżony jest do klimatu nad morzem. Zawarte w solance liczne związki jodu, bromu, wapnia, chlorek sodu, potas, magnez i żelazo rozrzedzają śluz, nawilżają śluzówkę dróg oddechowych i rozszerzają oskrzela. Dlatego też inhalacje solankowe zaleca się osobom z chorobami górnych dróg oddechowych. Ponadto systematyczne oddychanie solankowym powietrzem stymuluje i podnosi odporność. Dlatego właśnie inhalacje solankowe zalecane są również osobom, które często łapią infekcje wirusowe i bakteryjne, pacjentom w trakcie rekonwalescencji, ludziom starszym i dzieciom. Tężnie doskonale wpływają też na alergików i chorych na niedoczynność tarczycy.
Jak korzystać z tężni solankowych?
Inhalacji solankowych możemy zażywać siedząc na ławce lub stojąc, ale najlepszy jest szybki marsz albo dłuższy spacer w pobliżu tężni. Ruch poprawia bowiem wchłanianie mikroelementów, dlatego warto trochę się “wysilić”, by czerpać i tężni jak najwięcej. Powstający wokół konstrukcji solny aerozol najintensywniej paruje w słoneczne i wietrzne dni. W nocy i gdy pada deszcz (nawet drobny) niemal zupełnie znika. Ważna jest także odległość – inhalacje solankowe są najlepiej wchłaniane przez organizm w promieniu dwóch, trzech metrów od tężni. Jednorazowy seans terapeutyczny nie powinien być krótszy niż 15-30 minut. Ważne jest także, aby w okolicy tężni przebywać cyklicznie, minimum 3-4 razy w tygodniu.
Kto powinien zachować szczególną ostrożność?
Choć inhalacje solankowe są niezwykle korzystne dla zdrowia, to niektóre osoby powinny ich unikać. Z inhalacji nie powinny korzystać osoby wrażliwe na jony zawarte w solance. Spacery w pobliżu tężni nie są także zalecane osobom po świeżo przebytym zawale serca oraz z niewydolnością naczyń. Zanim więc zdecydujesz się na inhalacje solankowe sprawdź, czy nie ma żadnych przeciwwskazań. Jeżeli nie jesteś pewien, czy możesz z nich korzystać udaj się na konsultację do swojego lekarza.