Pojęcie jakim jest kolonoskopia, budzi w nas strach. Nie ma się co okłamywać, nie jest to najprzyjemniejsze badanie, aczkolwiek nierzadko jest bardzo konieczne. Skuteczność takiego badania oraz wykonanie go możliwie jak najwcześniej, daje nam gwarancję tego, że jesteśmy w stanie bardzo szybko zacząć leczyć różnego rodzaju dolegliwości. Nierzadko też, kolonoskopia pozwala nam dość szybko wykryć schorzenia, których leczenie nierzadko jest trudne. Tego rodzaju przypadłości, im szybciej zostaną zdiagnozowane, tym lepiej. W poniższym artykule, znajdziecie państwo odpowiedzi na pytania dotyczące odpowiedniego przygotowania się do zabiegu, jakim jest kolonoskopia. Sprawdzimy też, jak przedstawiają się ceny za taki zabieg oraz spróbujemy oszacować, ile trwa kolonoskopia.
Na czym polega kolonoskopia?
Czym dokładnie jest kolonoskopia? Najprościej rzecz ujmując, jest to badanie, przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu, które pozwala na zdiagnozowanie chorób jelita grubego, jak również końcowych odcinków jelita cienkiego. Mimo tego iż kolonoskopia absolutnie nie jest badaniem przyjemnym, to jednak jej skuteczność może nam niejednokrotnie bardzo pomóc. Kiedy zatem koniecznie powinniśmy zdecydować się na przeprowadzenie kolonoskopii? Podstawą do takiego badania, są występujące u nas zaparcia lub biegunki. Szczególnie jednak warto się zdecydować na zabieg, jakim jest kolonoskopia kiedy w naszym kale występuje krew. To bardzo niepokojący objaw, a badanie, jakim jest kolonoskopia, może pomóc nam ustalić jego przyczynę.
Czy kolonoskopia boli?
Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy kolonoskopia boli. Owszem, jest to badanie bolesne i w dodatku bardzo nieprzyjemne. Na szczęście jednak, istnieją różne metody, które pozwalają nam na możliwie jak najbardziej komfortowe dla pacjenta przeprowadzenie takiego badania. Jednym z takich sposobów jest znieczulenie miejscowe przy kolonoskopii. Wówczas pacjent praktycznie wcale nie odczuwa dyskomfortu, badanie, choć nadal nieprzyjemne, staje się „do przeżycia”. W przypadku badania jakim jest kolonoskopia, znieczulenie ogólne także jest stosowane, choć zdecydowanie rzadziej, aniżeli miejscowe.
Jak przygotować się do zabiegu kolonoskopii?
To, co stanowi podstawę do przygotowania się do kolonoskopii, to fakt, aby przed wykonaniem badania, pacjent przez 24 do 48 godzin pozostawał na diecie płynnej. Nie wolno spożywać takich napojów jak kawa, alkohol, czy napoje gazowane. Konieczne do prawidłowego przeprowadzenia kolonoskopii, jest przyjmowanie preparatów przeczyszczających. Bardzo szczegółowe wytyczne, dotyczące tego, jak przygotować się do kolonoskopii, z pewnością wskaże nam lekarz prowadzący. Uwzględni zarówno te ogólne zalecenia, jak również będzie w stanie dopasować indywidualnie te wskazania, które będą właściwe dla konkretnego pacjenta. Jeśli chodzi o to ile trwa kolonoskopia, to zwykle nie zajmuje ona więcej niż kilkanaście minut. Może się jednak zdarzyć, że kolonoskopia trwać będzie nawet godzinę. To wszystko uzależnione jest od wielu, indywidualnych czynników.
Kolonoskopia Poznań
Klinika La Vie – kolonoskopia Poznań to nowoczesne centrum medyczne. Sprawdź ofertę naszych badań z dziedzin takich jak gastrologia, onkologia czy dietetyka. Nasz zespól lekarzy przebada i dobierze odpowiednią terapię. Zapraszamy do Poznania!