Nadwaga – problem XXI wieku

Nadwaga – problem XXI wieku

Nadwaga dotyka w takim samym stopniu kobiety jak i mężczyzn, cierpią na nią osoby młode i starsze. Co zrobić, by się jej pozbyć? Jakimi konsekwencjami grozi zła dieta i nieprzestrzeganie zasad zdrowego odżywiania? Czy otyłość jest problemem wyłącznie kosmetycznym? O tym wszystkim dowiesz się z dzisiejszego wpisu.

Czym jest nadwaga i dlaczego jest tak groźna?

Nadwaga to stan, w którym w naszym organizmie dochodzi do nadmiernego nagromadzenia tkanki tłuszczowej. Wbrew wielu opiniom osób, które nie dbają o zgrabną figurę nie jest to wyłącznie defekt wizualny. Otyłość to również szereg problemów zdrowotnych, które prędzej lub później dotykają osoby z nadwagą.

Jeśli chodzi o przyczyny to bez wątpienia w ogromnej większości przypadków nadwaga jest konsekwencją zaniedbań dietetycznych takich jak:

  • spożywanie zbyt dużej ilości tłustych potraw,
  • nadmierna ilość zjadanych słodyczy,
  • nadużywanie alkoholu,
  • siedzący tryb życia,
  • brak ruchu.

W niektórych przypadkach otyłość jest konsekwencją chorób współtowarzyszących, które zmniejszają metabolizm lub powodują nadmierne odkładanie tkanki tłuszczowej. Problemem okazują się również niektóre leki(np. sterydy), które uniemożliwiają kontrolowanie wagi ciała.

Genetyczna skłonność do tycia – kogo dotyczy?

Niektóre osoby pomimo przyzwoitej diety mają problem z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Mówimy wtedy o występowaniu tzw. czynnika genetycznego, czyli mówiąc potocznie tendencje do tycia. Defekt ten prowadzi do nieprawidłowej przemiany materii co w konsekwencji objawia się odkładaniem zbędnej tkanki tłuszczowej.

Nadwaga coraz częściej dotyczy osób młodych, również dzieci. Nieprawidłowe odżywianie matki w trakcie ciąży często objawia się wrodzoną otyłością dziecka, która jest trudna w leczeniu i wymaga pomocy ze strony specjalistów.

U dzieci analiza masy działa związana jest z zastosowaniem odchylenia standardowego oraz siatki centylowej. Warto więc na bieżąco analizować wagę naszego dziecka i porównywać ją za pomocą siatki centylowej z całą resztą populacji. Każde większe odchylenie powinniśmy jak najszybciej skonsultować z lekarzem, który oceni czy nie ma potrzeby przejścia na jakąś bardziej rygorystyczną dietę. Pamiętajmy jednak, by nie kierować się samą wagą – należy przeanalizować jeszcze takie czynniki jak poziom rozwoju dziecka, jego wzrost czy różnice osobnicze. Dopiero wtedy dowiemy się czy pomoc jest faktycznie potrzebna.

Jak leczyć nadwagę?

Leczenie nadwagi zależy od przyczyny – inaczej leczymy nadwagę, która powstała na skutek zaniedbań dietetycznych, inaczej gdy mamy do czynienia z innymi schorzeniami, które powodują otyłość bez względu na dietę.

Jeśli chcemy pozbyć się nadwagi zadbajmy o:

  • prawidłową dietę,
  • odpowiednią ilość ćwiczeń fizycznych,
  • unikajmy słodyczy, jedzenia na mieście i alkoholu.

Powyższe wskazówki odnoszą się oczywiście do sytuacji, gdzie otyłość pojawiła się w związku ze złą dietą czy siedzącym trybem życia. W innych przypadkach o leczeniu powinien decydować lekarz prowadzący. Przeważnie aby wyleczyć nadwagę, która pojawia się na bazie jakiejś choroby organicznej w pierwszej kolejności trzeba zatrzymać właśnie tę chorobą a później brać się za leczenie nadwagi.

Do leczenia nadwagi można również wykorzystywać popularne suplementy diety – z tej możliwości korzysta coraz więcej osób w naszym kraju. Jak podaje portal dopilar.pl sprzedaż suplementów na odchudzanie wzrosła w stosunku do poprzedniego roku o około 15%.

Jak nie dopuścić do otyłości?

Leczenie otyłości bywa czasochłonne i mało przyjemne. Rygorystyczne diety, większa ilość ćwiczeń fizycznych – to wszystko sprawia, że często dopada nas zmęczenie i zniechęcenie. W takich chwilach gubimy motywację i robimy sobie przerwę od zdrowego odżywiania co bardzo często kończy się efektem jojo. To właśnie dlatego zamiast leczyć lepiej dbać o swoją figurę każdego dnia i nie dopuszczać do nadmiernego odkładania tkanki tłuszczowej.

Pamiętaj, by ustawić sobie “wagę krytyczną”, po przekroczeniu której będziemy bacznie przyglądać się temu co jemy i jak ćwiczymy. To swego rodzaju bezpiecznik, który pomoże nam nie doprowadzić naszego organizmu do totalnej ruiny. W momencie, gdy przekraczamy nasz punkt krytyczny musimy wykluczyć z diety słodycze i wszelkie niezdrowe dania, które mogą przyspieszać gromadzenie się tłuszczu. Dzięki temu nasza waga będzie pod stałą kontrolą a odchudzanie nie zajmie nam zbyt wiele czasu.

Odpowiednia dieta może zapewnić sukces nawet bez ciężkich treningów – przestrzeganie zasad zdrowego odżywiania to absolutna podstawa w walce z otyłością. Bez tego nie uda nam się pozbyć tkanki tłuszczowej. Nawet wykorzystując najlepsze tabletki na odchudzanie szybsze efekty skończą się w momencie, gdy zaprzestaniemy ich stosowanie. To z kolei doprowadzi do potężnego efektu jojo i powrocie do pierwotnej wagi.

Dodaj komentarz