Jak pielęgnować farbowane włosy?

Jak pielęgnować farbowane włosy?

Jak pielęgnować farbowane włosy?

Każda kobieta lubi od czasu do czasu poeksperymentować ze swoim wyglądem. Często sięgamy po farbę do włosów, aby nadać sobie nowego charakteru. Jednak farbowanie narusza strukturę włosów, rozchyla ich łuski i nawet po ich domknięciu wilgoć łatwiej z nich ucieka. Pasma robią się suche, matowe, a kolor łatwiej się wypłukuje. Jak temu zapobiegać?

  1. Dobierz odpowiedni szampon i odżywkę – przez 2-3 tygodnie po farbowaniu stosuj szampon do włosów farbowanych. Nie wymywa koloru i chroni pasma przed przesuszeniem. Potem na zmianę z nim stosuj szampony nawilżające. Jeśli farbowałaś włosy na blond – sięgnij po preparaty do włosów rozjaśnianych. Pamiętaj o odżywce (dopasowanej do szamponu). Po jej nałożeniu rozczesz włosy, dopiero potem ja spłucz. Uchronisz włosy przed szarpaniem przy rozczesywaniu.
  2. Raz w tygodniu nałóż maseczkę – najlepiej wybierz regenerującą (np. z keratyną czy z olejkiem arganowym). Maseczka domyka łuski i zapobiega ucieczce pigmentu. Wzmocnisz jej działanie, nakładając foliowy czepek i owijając głowę ręcznikiem. Jeśli masz cienkie włosy, by ich nie obciążyć, nałóż maseczkę tylko na końcówki.
  3. Przywróć włosom zdrowy połysk – wysuszone farbowaniem są bardziej matowe. Zadbaj o domknięcie łusek. Pomoże w tym płukanie w chłodnej wodzie z dodatkiem cytryny. Susz włosy, przeczesując je szczotką i dmuchając powietrzem suszarki w dół. W suche końcówki wcieraj olejek (najpierw rozetrzyj go w dłoniach i lekko wmasuj).
  4. Chroń włosy przed wysoką temperaturą – wysoka temperatura nie służy pasmom, dlatego myj je zawsze letnią wodą i susz tylko chłodniejszym nadmuchem suszarki. Nie używaj też zbyt często prostownicy i lokówki. Przed każdym zetknięciem z ciepłem chroń włosy, nakładając na nie wcześniej kosmetyk termoochronny.

Ważne jest, aby używać sprawdzonych kosmetyków do pielęgnacji, a do samego farbowania profesjonalnych farb. Jeżeli planujesz samodzielnie przeprowadzić zabieg koloryzacji włosów, pamiętaj o dokładnym zabezpieczeniu skóry – zabezpiecz tłustym kremem czoło, uszy i szyję. Zawsze używaj rękawiczek ochronnych – zazwyczaj znajdują się one w pudełku z farbą. Zadbaj również o odzież. Aby nie zniszczyć bluzki nałóż na ramiona stary ręcznik lub pelerynę fryzjerską. Zawsze stosuj się do wskazówek umieszczonych na ulotce i nie przekraczaj czasu, w którym farba powinna znajdować się na włosach – nie zwiększy to jej skuteczności, a tylko przesuszy i zniszczy pasma. Jeżeli nie jesteś pewna czy poradzisz sobie sama z koloryzacją, udaj się do sprawdzonego salonu fryzjerskiego.

Dodaj komentarz