Lecznicze właściwości skrzypu polnego

Lecznicze właściwości skrzypu polnego

Skrzyp polny – chwast, a może cenny lek? Skrzyp bardzo niepozorna roślina, można go łatwo przeoczyć podczas spaceru. Ale to duży błąd, bowiem nie tylko pamięta ona erę dinozaurów, ale także stanowi bogate źródło minerałów i substancji aktywnych od wieków wykorzystywanych w ziołolecznictwie. 

Skrzyp polny – substancje aktywne

Skrzyp polny (Equisetum arvense) jest byliną, przedstawicielem skrzypowatych, występującym na terenie całej Polski. Przed milionami lat ogromne drzewiaste skrzypy porastały naszą planetę, a ich szczątkom zawdzięczamy kopalne źródła energii. 

Skrzyp polny jest cennym surowcem zielarskim, wyróżniającym się bogatym składem biochemicznym. Najważniejsze składniki bioaktywne skrzypu polnego:

  • związki mineralne, w tym związki krzemu, magnezu, glinu, potasu, fosforu, kobaltu, manganu i żelaza,
  • witaminy, w tym witamina C,
  • flawonoidy,
  • fitosterole,
  • fenolokwasy,
  • saponiny.

Na szczególną uwagę zasługują związki krzemu, które są odpowiedzialne za wyjątkowe właściwości skrzypu polnego. Skrzyp cechuje się najwyższą zawartością tego pierwiastka, w postaci łatwo przyswajalnej krzemionki, spośród wszystkich przedstawicieli flory polskiej. 

Skrzyp – na co pomoże?

Ziele skrzypu wykazuje działanie moczopędne o umiarkowanej mocy. Substancje zawarte w surowcu nie zakłócają równowagi elektrolitycznej organizmu. Wskazaniem do stosowania skrzypu jest zapalenie dróg moczowych i pęcherza moczowego. Jego zastosowanie ułatwia diurezę i przeciwdziała powstawaniu stanów zapalnych nerek i pęcherza. Skrzyp zalecany jest w profilaktyce kamicy nerkowej. Dzięki swoim właściwościom rozkurczowym zmniejsza dolegliwości bólowe towarzyszące schorzeniom układu moczowego.

Preparaty zawierające skrzyp polny wykazują działanie łagodzące dolegliwości układu pokarmowego. Zalecany jest osobom borykającym się z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy. Skrzyp wykazuje działanie ochronne wobec hepatocytów. Wspiera wątrobę w procesach detoksykacji i usuwania zbędnych metabolitów.

Skrzyp polny zaliczany jest do surowców wykazujących aktywność antyoksydacyjną. Cechą ta jest następstwem obecności flawonoidów, w tym kwercetyny i rutyny, oraz kwasów organicznych, takich jak kwas askorbinowy. Wszystkie te związki chronią komórki przed szkodliwymi wolnymi rodnikami. 

Ze względu na dużą zawartość pierwiastków, skrzyp polny jest zalecany jako surowiec uzupełniający ich niedobory. Wykazuje działanie remineralizujące, wspomaga leczenie osteoporozy. W tym miejscu należy wspomnieć o krzemie, który nie tylko zapewnia zdrowy wygląd skóry, paznokci i włosów, ale także korzystnie wpływa na elastyczność naczyń krwionośnych, w tym włosowatych, i zapobiega odkładaniu się w nich związków lipidowych. Krzemionka ma bardzo korzystny wpływ na kondycję skóry, poprawia elastyczność naskórka, wzmacnia łamliwe paznokcie oraz zapobiega rozdwajaniu się i przyspiesza wzrost włosów.

 

Dodaj komentarz