W wielu polskich aptekach i sklepach kosmetycznych można znaleźć olejek rycynowy. Jego szeroka dostępność i popularność nie wzięła się znikąd. Jakie ten olejek ma zastosowania i na co pomaga? Jaki wpływ może mieć olejek rycynowy na skórę, włosy i nie tylko? Wszystko wyjaśnimy poniżej.
Czym jest olejek rycynowy?
Olejek rycynowy jest gęstą substancją o charakterystycznym, jasnożółtym kolorze. Pozyskuje się go z nasion rącznika pospolitego, które mogą być gotowane z wodą bądź tłoczone na zimno. Historia jego wykorzystywania przez ludzi jest bardzo długa – sięga nawet czasów starożytnych.
Niektórym olejek rycynowy może kojarzyć się z rycyną, czyli silną toksyną, która może być nawet śmiertelna dla ludzi. Nie ma jednak powodu do obaw. Przy wytwarzaniu olejku stosuje się metody produkcyjne, w ramach których rycyna jest usuwana.
Pozostawiane są jedynie substancje nieszkodliwe dla człowieka, a wręcz przeciwnie, bardzo dla ludzi pomocne. Jak to możliwe? Olejek zawiera liczne witaminy i minerały, a także kwasy tłuszczowe oraz białka.
Olejek rycynowy na skórę – jakie może mieć zastosowania?
Olejek rycynowy na skórę może przydać się w wielu sytuacjach. Przede wszystkim używa się go do nawilżenia i ukojenia skóry. Szczególnie warto się nim zainteresować w przypadku problemów z suchą skórą, a także skórą mającą skłonność do wyprysków.
Dzięki olejkowi skóra jest bardziej nawilżona, wygląda zdrowiej i młodziej. Redukuje zmarszczki, które już zdążyły się pojawić i sprawia, że skóra stanie się bardziej odporna na kolejne oznaki starzenia. To więc dobra opcja zarówno dla osób młodych, które chcą dbać o skórę i ją chronić, jak i tych nieco starszych, którym zależy na poprawie obecnej sytuacji.
Jakie efekty może mieć olejek rycynowy na włosy?
Nałożenie olejku rycynowego na głowę ma podwójny efekt: pomaga zarówno samym włosom, jak i skórze głowy. Przy nałożeniu go na włosy (w tym ich końcówki), można liczyć na widoczne poprawienie ich kondycji. Powinny stać się bardziej lśniące i mniej suche.
Z kolei w przypadku wmasowania olejku w skórę głowy, cebulki włosów zostają wzmocnione, przez co po pierwsze ich wzrost jest stymulowany, a po drugie zmniejsza się częstotliwość wypadania.
Zakup olejku może więc być strzałem w dziesiątkę dla wszystkich tych, którzy zmagają się z wypadającymi, łamliwymi i cienkimi włosami, bądź też po prostu chcą przyspieszyć ich wzrost. To także ciekawy sposób na rozwiązanie problemów z przetłuszczaniem się głowy i łupieżem.
Czy olejek rycynowy pomaga na trądzik?
Olejek rycynowy na trądzik to rozwiązanie, które wielu osobom nie przyszłoby do głowy, a nad którym zdecydowanie warto się zastanowić. Przede wszystkim dlatego, że olejek cechuje się dużą delikatnością. Nie podrażnia skóry, a ją nawilża, usuwając przy tym zanieczyszczenia i bakterie, a także usuwając problem z przetłuszczaniem się.
Może więc być ratunkiem dla osób, które mają cerę trądzikową, ale jednocześnie wrażliwą i nie chcą stosować bardziej agresywnych metod na walkę z trądzikiem. Żeby jednak uzyskać pożądane efekty, kluczowa jest regularność w stosowaniu olejku. Z uwagi na wspomnianą już gęstą konsystencję, warto połączyć go z innym łagodnym dla skóry nawilżaczem, takim jak chociażby olejek kokosowy.
Do czego jeszcze można wykorzystać olejek rycynowy?
Powyżej dokładnie omówiliśmy olejek rycynowy na włosy, skórę i trądzik, ponieważ to jedne z jego najczęstszych zastosowań. Możliwości jest jednak znacznie więcej. Olejek może pomóc także przykładowo w przypadku problemów z paznokciami, bólem mięśni czy grzybicą. Dodatkowo wspiera odporność.
Trzeba przy tym pamiętać, że niektóre zastosowania olejku mogą wymagać kontaktu z lekarzem lub specjalistą. Przykładowo w przypadku, gdy zastanawiamy się nad wykorzystaniem go w profilaktyce zdrowia oczu.