Gdzie kupić dobry i pełnowartościowy pokarm dla konia?

Gdzie kupić dobry i pełnowartościowy pokarm dla konia?

Koń to zwierzę o szczególnych wymaganiach pokarmowych, które do prawidłowej pracy układu pokarmowego potrzebuje stałego dostępu do wody oraz siana. Równie ważne jest podawanie dobrej paszy. Wysokość energetyczna oraz skład powinny zostać dostosowane do indywidualnych potrzeb zwierzęcia.

Z tego powodu odpowiedni pokarm dla konia powinien zawierać konkretne minerały, witaminy, aminokwasy i inne składniki odżywcze. Nie wszystkie dostępne w sprzedaży pasze mogą to jednak zagwarantować. Aby więc koń prawidłowo się rozwijał i nie miał problemów zdrowotnych, warto kupować pasze z dobrego źródła.

Co powinno znaleźć się w diecie konia?

Układ pokarmowy koni jest dość specyficzny i bardzo wrażliwy. W związku z tym kluczowe jest zadbanie o jego prawidłową dietę, która będzie zgodna przynajmniej z podstawowymi regułami żywienia. Koń powinien przede wszystkim:

  • obowiązkowo mieć stały dostęp do świeżej wody. Dorosły koń wypija w ciągu doby nawet 70 litrów płynów. Ilość ta zależy jednak m.in. od wieku zwierzęcia, jego rasy, stanu zdrowia, temperatury i wilgotności otoczenia, a także ilości ruchu, jaką koń wykonuje w ciągu doby;
  • jeść włókna, czyli siano, sieczkę, słomę lub sianokiszonkę. Zdrowy koń powinien otrzymywać około 1-2 kg siana na 100 kg masy ciała. Jest to absolutne minimum. To właśnie do włókien koń powinien mieć nieprzerwany dostęp, ponieważ ich spożywanie gwarantuje ciągłe wypełnienie układu pokarmowego i niwelację soków trawiennych. Pod żadnym pozorem zwierze, nie może nic nie jeść. Jeśli do tego dojdzie, trzeba jak najszybciej skontaktować się z weterynarzem;
  • wysokiej jakości pasze. Jeśli masz wątpliwość co do świeżości paszy czy jej pochodzenia, lepiej zrezygnuj z jej podawania. Spleśniała, skisła, zapylona, zawilgocona itd. pasza tylko zaszkodzi i może np. wywołać kolkę u konia. Warto zatem kupować wyłącznie paszę ze sprawdzonego i dobrego źródła;
  • witaminy, minerały, aminokwasy i inne składniki odżywcze. Każdy koń jest inny, co za tym idzie, potrzebuje nieco innych składników w różnych proporcjach. Ich zapotrzebowanie zależne jest od wielu czynników, m.in. rasy konia, jego wieku, wagi, trybu życia, stanu zdrowia czy warunków, w jakich żyje.

Gdzie kupić dobry pokarm dla konia?

Zakup odpowiedniego pokarmu dla konia to nie taka prosta sprawa. Przede wszystkim powinien być on uzależniony od indywidualnych cech i preferencji zwierzęcia. Nie podążaj zatem za innymi, a skup się na jak najlepszym dopasowaniu diety — pomóc może Ci w tym profesjonalista.

Jeżeli znasz potrzeby żywieniowe swojego konia, dopiero wtedy możesz przejść do zakupu pokarmu. Wysokiej jakości paszę dla koni kupisz np. w sklepie internetowym marstall.pl, który od blisko 50 lat skupia się na dostarczaniu najwyższej jakości pasz i innych pokarmów dla koni różnych ras.

Dodaj komentarz