Jak wybrać najlepszą karmę dla kota?

Jak wybrać najlepszą karmę dla kota?

Wielu osobom mogłoby się wydawać, że wybór karmy dla kota to błahostka. Nic bardziej mylnego. Od sposobu żywienia Twojego pupila uzależnione jest bowiem to, jak długo będzie żył i czy w przyszłości będzie się borykał z problemami zdrowotnymi. Jaka karma dla kota będzie zatem najlepsza?

Karma sucha, mokra, z indyka, z łososia…

Przede wszystkim należy wspomnieć o tym, co oferuje rynek. Karma dla kotów występuje w wersji suchej oraz mokrej. Poszczególne produkty tworzone są na bazie białka – mięsnego lub rybnego. W sklepach znajdziemy między innymi karmę z kurczaka, indyka, wołowiny, królika, łososia, kaczki, cielęciny, jagnięciny. Dodatkowo poszczególne produkty zawierają warzywne i owocowe dodatki, które wspomagają proces trawienia, a także dodatkowe, cenne składniki, dbające o zdrowie i dobrą kondycję Twojego kota.

Czego nie powinna zawierać dobra karma dla kota?

Jak zatem kupić odpowiedni produkt? Karma dla kota przede wszystkim powinna zawierać dużą zawartość czystego mięsa lub ryby. Dodatkowo nie powinna mieć w swoim składzie konserwantów, sztucznych aromatów oraz polepszaczy smaku. Najlepsza karma to taka, która jest niskoprzetworzona, utrwalona jedynie w procesie sterylizacji, a także inspirowana posiłkami przygotowanymi w domu (ma zatem prosty, nieskomplikowany skład).

Tania, ale czy dobra?

Wybierając karmę dla swojego pupila należy kierować się zasadą, iż tania nie oznacza dobra. Na rynku znajdziemy mnóstwo różnych produktów. Niektóre karmy sprzedawane są nawet w hipermarketach. Wiele z nich kosztuje jednak co najwyżej kilka złotych za kilogram. Czy tyle może być warta karma dla kota o dużej zawartości mięsa? Niekoniecznie. Starannie czytaj zatem skład i stawiaj tylko na zaufane, sprawdzone marki.

A co lubi Twój kot?

Decydując się na dany typ pożywienia, musisz też zwrócić uwagę na to, co lubi Twój kot. Karma dla kota powinna bowiem przede wszystkim odpowiadać Twojemu zwierzakowi. Na początku przetestuj kilka-kilkanaście rodzajów karmy suchej i mokrej i zdecyduj, która będzie najlepsza. Z królikiem, kurczakiem, a może z jagnięciną? Mokra czy sucha? Wybór jest naprawdę szeroki.

Czy warto stosować jedną karmę?

Wielu właścicieli kotów zastanawia się również, czy warto stawiać tylko na jedną karmę, czy też lepiej urozmaicać kotu dietę. Tak naprawdę zależy to od konkretnego zwierzaka. Jedne “kręcą nosem” na zmianę rodzaju karmy, inne uwielbiają jeść raz królika, raz rybę, raz karmę suchą, a raz mokrą. Za każdym razem sprawdzaj jednak, jaki sposób dawkowania zaleca producent. Może się to bowiem różnić, w zależności od typu karmy dla kota.

Dodaj komentarz