Czy praca zdalna będzie coraz popularniejsza?

Czy praca zdalna będzie coraz popularniejsza?

Model pracy zdalnej jeszcze parę lat temu tak na prawdę nie należał do bardzo spopularyzowanych. W dużej mierze tego typu aktywności zawodowe podejmowane były w tak zwanych wolnych zawodach, które ściśle powiązane są z różnego typu zleceniami, które dotyczą prace w sektorze marketingu internetowe. Jednak okres pandemiczny pokazał, iż także pracownicy etatowi mogą wykonywać, równie efektywnie, co w biurze szereg przydzielonych im działań. Dodatkowo przedsiębiorcy dostrzeli pewnego rodzaju oszczędności. Przede wszystkim dotyczą one obniżenia kosztów, które wynikają z wynajmu przestrzeni biurowych. Zmiana modelu pracy może wkomponować się na stałe w nowoczesne standardy. To również dodatkowe korzyści dla pracowników.

Jakie korzyści z pracy zdalnej mają pracownicy?

Przede wszystkim praca zdalna została spopularyzowana w dużych korporacjach, które zatrudniają szereg pracowników na poszczególnych szczeblach. Często jest to personel, który i tak większość działań wykonuje na komputerze. Również istotnym elementem coraz bardziej otwartego podejścia do pracy zdalnej jest wprowadzenie nowoczesnych narzędzi, które pozwalają na zarządzanie i kontrolowanie procesami w firmie za pośrednictwem programów komputerowych. To nowoczesne narzędzia, które także przekładają się na bardzo wygodną i szybką komunikację pomiędzy działami. Przez to poszczególne osoby nie mają potrzeby fizycznego kontaktu, a często jest on ograniczony do telekonferencji lub tych w postaci spotkań online. Dla pracownika niesie to sporo korzyści. Przede wszystkim pozwala to na lepszą organizację własnego czasu, ale także sprawia, że osoba, która pracuje zdalnie ma więcej wolnego czasu. Dlaczego? Przede wszystkim nie musi dojeżdżać do pracy. To także redukcja kosztów z tym związanych, czy to w postaci biletów miesięcznych, czy paliwa, jeśli ktoś do pracy dojeżdżał samochodem. Dodatkowo praca zdalna to większa niezależność. Nie trzeba już ograniczać się do miejsca zamieszkania, które związane jest z siedzibą firmy.

Korzyści z pracy zdalnej dla przedsiębiorców

Obok wspomnianych korzyści, które związane są z redukcją kosztów, które wynikają z wynajmu i ogólnego utrzymania powierzchni biurowych, zdalne stanowiska pracy to także większa liczba potencjalnych kandydatów na konkretne stanowisko. Brak ograniczeń związanych z miejscem zamieszkania bardzo mocno otwiera rynek pracy. I to działa w obie strony. To nie tylko możliwość dla przedsiębiorcy na znalezienie odpowiedniego pracownika, także osoby o wysokich kwalifikacjach, czy doświadczeniu nie muszą ograniczać się do poszukiwania wymarzonej pracy w konkretnej lokalizacji. Takie zmiany będą mieć także wpływ na gospodarkę. Wydaje się, że coraz więcej firm przekonanych jest do modelu zdalnego, a przynajmniej mieszanego, biorąc pod uwagę, iż okazują się być bardzo efektywne.

Dodaj komentarz