Jak pokonać prokrastynację?

Jak pokonać prokrastynację?

Problem XXI wieku

Prokrastynacja to jeden z większych problemów współczesnego świata pełnego możliwości, ale też niekiedy niszczącego kreatywność i efektywność działania. Liczne obowiązki domowe czy praca wykonywana zdalnie to najczęstsze sytuacje, w trakcie których stosujemy się do powszechnego co masz zrobić dzisiaj, zrób jutro. W efekcie nie tylko nie wykonujemy zaplanowanych przez siebie czynności, ale także tracimy czas na bezsensownym przeglądaniu Internetu, czy oglądaniu seriali, które wcale nas nie interesują. Co zrobić, by pokonać prokrastynację?

Rachunek sumienia

Pierwszym etapem powinna być zawsze szczera samoocena. Najprościej, przy wykonywaniu codziennych czynności, obojętnie czy tych związanych z życiem domowym czy pracą, sporządzać na bieżąco listę, w której określimy ile czasu potrzebujemy na daną aktywność i w których przypadkach ten czas najbardziej marnujemy. Czasami napisanie krótkiego sprawozdania powinno nam zająć pół godziny, a po jakimś czasie okazuje się, że siedzimy nad takim zadaniem nie 30, a 120 minut, gdyż zamiast skupić się na pracy rozpraszamy się np. mediami społecznościowymi.

Walka z prokrastynacją

Gdy jesteśmy już świadomi, w których momentach nasza prokrastynacja uaktywnia się najbardziej, czas przejść do działania. Uporządkowana lista to przyjaciel każdego niezorganizowanego człowieka. Zajęcia możemy rozplanować na te, które muszą być wykonane konkretnego dnia, bieżącego tygodnia czy danego miesiąca. Gdy sporządzimy już plan na konkretny dzień, następnym krokiem będzie ustalenie priorytetów – rzeczy, które są dla nas najważniejsze. W takiej liście warto uwzględnić również czas na posiłki, a przede wszystkim czas na odpoczynek – zakładanie, że w jeden dzień uda nam się załatwić kilkanaście spraw często jest po prostu nierealne i dodatkowo wzbudza w nas poczucie niepewności, co  z kolei obniża efektywność.

Zanim zaczniemy nasze nowe, zorganizowane życie, musimy jeszcze zwrócić uwagę na jedną rzecz – tzw. pożeracze czasu. Taką funkcję dla każdej osoby może pełnić coś innego, począwszy od mediów społecznościowych, poprzez równoczesne oglądanie telewizji przy pracy czy smsowanie ze znajomymi. W tej chwili istnieje wiele aplikacji, dostępnych zarówno dla komputerów jak i telefonów, które będą blokować nasze urządzenia na określony czas. W przypadku komputerów, najpopularniejsze są aplikacje ograniczające dostęp do wybranych przez nas stron – możemy zablokować je na kilkadziesiąt minut, cały dzień a nawet więcej. Istnieje także opcja, dzięki której na  wybranych stronach, pomimo że domyślnie są zablokowane, można spędzić określoną ilość czasu, po upływie którego program automatycznie zakończy działanie strony. Podobnie w przypadku telefonów, takie blokery mogą ograniczać działanie niektórych aplikacji, lub też całego telefonu. Analogicznym rozwiązaniem jest zastosowanie trybu samolotowego, który również wyłącza większość funkcji dostępnych w telefonie.

Droga do sukcesu

Początek długiej drogi do sukcesu to z pewnością zdanie sobie sprawy z wagi problemu. Kolejny etap to dokładne planowanie dnia, dzięki któremu będziemy w stanie funkcjonować od zadania do zadania (rozumianego nie tylko jako praca, ale także odpoczynek). Następnym krokiem jest chęć przestrzegania ustalonych przez nas planów – szczególnie w chwilach słabości, zmęczenia czy momentach gdy nic nam się nie chce. To bowiem najtrudniejsze, ale i najważniejsze sytuacje budujące siłę woli i pozwalające na stawanie się lepszą wersją samego siebie

Dodaj komentarz