Miód z polskich pasiek najlepszy

Miód z polskich pasiek najlepszy

Miód ceniony jest od zarania dziejów, choć pierwotnie pozyskiwany był od dziko żyjących pszczół, które swoje gniazda miały zazwyczaj w drzewach. Dziś miód jest również bardzo popularny i uważany za jeden z najzdrowszych produktów spożywczych. Choć dziś nie jest już zdobywany w dawny sposób, a wybierany z pszczelich uli znajdujących się w pasiece. Produkty pszczele z polskiej pasieki są doceniane nie tylko w naszym kraju, lecz polskie naturalne produkty pszczele wysoko ceni także zagranica.

Czym jest miód?
Miód jest żywnością wytwarzaną głównie przez pszczoły właściwe z rodzaju Apis, które przetwarzają nektar kwiatowy z roślin miodowych w miód. Miód składa się z cukrów prostych i to one decydują o kaloryczności miodu. W 100 gramach miodu mieści się około 320 kalorii. Lecz cukry te są bardzo dobrze i szybko wchłaniane do krwi i natychmiast przetwarzane w energię. Dzięki czemu po zjedzeniu kanapki z miodem niemal od razu mamy więcej siły i energii.

Jakie mamy rodzaje miodu, kolory i konsystencję miodu?
Na półkach sklepowych często spotykamy miód sztuczny, który jest substytutem miodu naturalnego, lecz ten sztuczny nigdy nie dokaże prawdziwemu pod względem wartości odżywczych.
Miód prawdziwy zwany nektarem pochodzi z różnych roślin i kwiatów. Innym rodzajem jest miód spadziowy oraz miód mieszany, w skład którego wchodzi i ten spadziowy i nektar.
Miód może posiadać różne barwy i posiadać różną konsystencję. Kolor miodu może być jasnożółty, brązowy, brunatny, albo biały.
Miód najczęściej posiada konsystencję gęstej cieczy, lecz równie dobrze może posiadać konsystencję stałą. W naszym kraju miód zbierają pszczoły z rzepaku, z lipy, z gryki, z akacji, z malin, z koniczyny i z różnych kwiatów.

Jaki jest skład miodu i dlaczego warto go jeść?
Miód jest słodki, bo posiada dużo węglowodanów takich, jak glukoza i fruktoza oraz sacharoza i maltoza.
Miód jest bardzo zdrowy, gdyż posiada witaminę (A, C, B1, B2, B6, B12) i minerały (magnez, potas, wapń, fosfor, żelazo, mangan, chlor). Jak również wiele innych mikroelementów oraz kwas foliowy i biotyny.
Miód uważany jest nie tylko ogólnie za zdrowy produkt spożywczy, lecz również za lekarstwo, gdyż jest pomocny w zwalczaniu wielu dolegliwości. Miód jest pomocny przy infekcjach górnych i dolny dróg oddechowych, zmniejsza znacznie częstotliwość kaszlu, działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, obniża ciśnienie krwi, leczy wrzody żołądka i choroby wątroby, dobrze wpływa na układ trawienny, pobudza pracę mózgu i zapobiega miażdżycy, koi nerwy i poprawia apetyt oraz ułatwia zasypianie.

Ostrzeżenia
Lecz chcąc spożywać miód trzeba znać także przeciwwskazania. Należy do nich wysoki indeks glikemiczny, co znaczy, że na ilość spożywanego produktu muszą zwracać uwagę osoby z cukrzycą, lecz również ludzie będący na diecie odchudzającej. Jak i te osoby, które mają problem z biegunką. Nie należy też podawać go dzieciom do pierwszego roku życia.

Dodaj komentarz