Sezon na zdrowe wiśnie

Sezon na zdrowe wiśnie

Wiśnie są bardzo dobrze znanym owocem w naszym polskim krajobrazie. Rosną na polskiej ziemi od wielu lat i należą do rodziny pestkowców. W Polsce w naturze rośnie dwa gatunki tego drzewa. Jest to wiśnia karłowata i wiśnia zwana trześnią, czyli wiśnia dzika. Dziś najbardziej popularną wiśnią uprawną jest wiśnia pospolita pochodząca z Azji Mniejszej. Powstała ona w wyniku krzyżowania wiśni dzikiej zwanej też ptasią z wiśnią karłowatą.
Wiśnie są to drzewa, które kwitną wiosną, a latem wydają czerwone i cierpkie w smaku owoce. Wiśnie nie są zbyt kaloryczne, więc każdy może pozwolić sobie na większą ich konsumpcję. W 100 gramach owocu znajduje się około 50 kalorii, lecz jest to owoc pestkowy należy więc od całości odliczyć wagę pestek. Poza tym wiśnie zawierają błonnik ułatwiający szybsze spalanie kalorii.

Zalety wiśni
W naszym kraju uprawia się kilkadziesiąt odmian tego owocu. Bardzo łatwo poddają się one obróbce cieplnej i dlatego przetwarza się je na soki, dżemy, nalewki, wina, konfitury. Wiśnie można jeść również bezpośrednio po zerwaniu tego owocu. Są bardzo zdrowe i wskazane do konsumpcji. Ze względu na cierpki smak wiśni nie każdy może pozwolić sobie na ich konsumpcję choć wiadomo, że wiśnie to zdrowe owoce, gdyż posiadają dużo kwasów owocowych i pektyny. Jednak osoby posiadające problem z woreczkiem żółciowym, wątroba lub trzustką muszą uważać na te owoce, bo mogą one powodować u tych osób dolegliwości bólowe.
Lecz ogólnie wiśnie są skarbnicą minerałów, jak wapnia, potasu, magnezu. Owoce te dostarczają także witaminy C, K, B1, B2. Wiśnie oczyszczają organizm pomagając wydalić z niego toksyny, posiadają bardzo dobry wpływ na serce i cały układ krążenia, obniżają poziom cholesterolu, regulują trawienie, bardzo dobrze wpływają na skórę odmładzając ją, zapobiegają anemii, wzmacniają apetyt i odporność organizmu. Wiśnie działają moczopędnie i leczą też biegunkę, a nawet bóle mięśniowe. Napary z wiśni warto pić podczas przeziębienia, gdyż napar lub sok z wiśni rozrzedza śluz ułatwiając oddychanie, jak i obniża temperaturę ciała.

Sadzenie drzew wiśniowych
Wszyscy ci, którzy chcieliby zasadzić drzewa wiśniowe warto, aby wiedzieli, że to drzewo owocowe nie jest zbyt wymagające. Co prawda, że wiśnia pospolita lubi niezbyt ciężką glebę, lecz to jest główny jej warunek. Dla wiśni gleba może być nawet piaszczysta, lecz nie może być zbyt podmokła, gdyż wiśnia najlepiej toleruje przepuszczalne podłoże. Poza tym lubi miejsca nasłonecznione lub nieco zacienione. Poza tym jest to drzewo wymagające zachodu i wytrzymałe. Nie trzeba go podlewać, nie boi się także mrozów.

Dodaj komentarz