Oszczędzanie prądu w domu – najlepsze sposoby

Oszczędzanie prądu w domu – najlepsze sposoby

Podwyżki cen prądu mogą poważnie obciążyć domowy budżet. Niestety mamy z nimi do czynienia praktycznie każdego roku i nie za wiele jesteśmy w stanie zdziałać w tym temacie. Dobra wiadomość jest jednak taka, że możesz obniżyć kwoty na swoich rachunkach za energię elektryczną. Zobacz kilka sprawdzonych i przede wszystkim prostych sposobów na to, jak zaoszczędzić na prądzie w domu. Wystarczy kilka prostych zmian.

Sprzęt energooszczędny w domu

W obecnych czasach praktycznie każda rodzina może pozwolić sobie na nowoczesny telewizor, zmywarkę, pralkę z opcją suszenia czy konsole do gier. Zdobycze technologii są na wyciągnięcie naszych rąk, a ich ceny wcale nie są już tak niedostępne, jak jeszcze kilka lat temu. Warto jednak pamiętać, że jeśli decydujesz się na zakup sprzętu elektronicznego, powinieneś zwrócić uwagę na to, ile energii zużywa. O wiele bardziej opłaca się kupować sprzęty energooszczędne. Są one zazwyczaj droższe, jednak w perspektywie czasu pozwalają one zaoszczędzić sporo pieniędzy na prądzie.

Podczas zakupu sprzętu elektronicznego należy kierować się prostą zasadą – im wyższą literą w alfabecie jest oznaczony sprzęt, tym lepiej. Sprzęty, które zużywają najmniej energii, będą oznaczone symbolem A++. Dzięki energooszczędnej zmywarce czy pralce możesz zaoszczędzić nawet kilkanaście procent prądu w ciągu miesiąca.

Tryb czuwania

Wiele sprzętów nawet po wyłączeniu pozostaje w trybie czuwania. Najlepszym przykładem jest telewizor, który nawet wyłączony pilotem pobiera prąd. Oczywiście jest to wygodne, bo zamiast podłączać telewizor do prądu, wystarczy, że uruchomimy go z kanapy za pomocą pilota. Niestety tryb czuwania zużywa prąd, a co za tym idzie, generuje niepotrzebnie wyższe kwoty na rachunku. Warto zrezygnować z trybu czuwania np. w nocy, gdy i tak nikt nie korzysta ze sprzętów elektronicznych. Wygodnym sposobem, będzie podłączenie takich urządzeń do jednej listwy z wyłącznikiem. Wystarczy przycisk, aby uruchomić lub wyłączyć urządzenia podłączone do listwy.

Uruchamiaj zmywarkę i pralkę, gdy są pełne

Aby nie marnować prądu, powinieneś robić pranie lub zmywać naczynia tylko wtedy, gdy urządzenia są pełne. Nie ma sensu, aby uruchamiać pralkę czy zmywarkę, gdy nie wykorzystałeś nawet połowy jej ładowności. To nie tylko strata prądu, ale także wody. Pranie możesz robić np. w jeden dzień w tygodniu, gdy zbierzesz odpowiednio dużo ciuchów. Zmywarkę z kolei uruchom tylko, gdy jest zapełniona. Brudny garnek czy kilka sztućców możesz umyć ręcznie, jeśli są Ci akurat potrzebne.

Dodaj komentarz