Zwiększanie efektywności treningu

Zwiększanie efektywności treningu

Zwiększyć poziom insuliny, czy też nie? W ciągu ostatnich kilku lat temat ten był kwestią sporną. Wiele przeprowadzonych badań wykazało, że dodanie napoju węglowodanowego do proszku białkowego ma bardzo mały wpływ na bezpośrednie stymulowanie syntezy białek.

Nowe analizy zasugerowały, że insulina może zwiększyć syntezę białek poprzez inne mechanizmy. Insulina ma bardzo szeroki zakres funkcji fizjologicznych, które przyczyniają się do osiągnięcia stanu anabolicznego.

Pompa

Kulturyści, którzy stosują dietę o niskiej zawartości węglowodanów często narzekają, że mają problem z uzyskaniem dobrej pompy mięśniowej. Insulina działa stymulująco na rozszerzenie naczyń śródbłonka poprzez syntezę tlenku azotu. W rezultacie zwiększa się przepływ składników odżywczych do mięśni szkieletowych u zdrowych – zarówno młodych, jak i dorosłych osób.

Rozszerzenie naczyń śródbłonka, albo zwiększenie zdolności tworzenia mięśni włosowatych nie tylko przyczynia się do powstania większej pompy mięśniowej, ale również do zwiększenia syntezy białek.

Dla przykładu, wcześniej przeprowadzone badania wykazały, że zdolności insuliny wspierające syntezę białek mięśniowych. Proces ten może połączyć się z wchłanianiem białka i dostarczaniem aminokwasów zarówno u młodych, jak i u starszych pacjentów.

Większy przepływ krwi jest połączony z lepszą syntezą białka i lepszym wchłanianiem aminokwasów. Co ciekawe, synteza białek mięśni szkieletowych jest odporna na działanie insuliny u osób zdrowych i nie cierpiących na cukrzycę dorosłych. Wniosek jest jeden. Wszystkie przeprowadzone wcześniej badania wskazują na fakt, że u osób które chorują na cukrzycę i są odporne na działanie insuliny może dojść do zmniejszenia przepływu krwi i spowolnienia procesu syntezy białek.

Pobudzanie syntezy białek

Aminokwasy aktywują szlak sygnalizacyjny mTORC1, który stymuluje syntezę białek i powoduje zwiększenie naczyń krwionośnych mięśni. Może to prowadzić do usprawnienia procesu syntezy białek na skutek otwarcia naczyń włosowatych.

Bardzo trudno jest określić główny mechanizm, poprzez który insulina stymuluję syntezę białek mięśni szkieletowych człowieka. Nie wiadomo, czy proces ten odbywa się bezpośrednio, poprzez akt sygnalizacji, pośrednio, czy też poprzez rozszerzenie naczyń.

Badania naukowe

Niektóre interesujące badania przeprowadzono na Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism. Wyniki ukazały, że rozkurcz powstały z insuliny i mTOR jest zwiększany przez działanie insuliny. W jednym z badań – mężczyznom była podawana insulina, albo insulina z dodatkiem L-Name (jest to lek, który blokuje działanie tlenku azotu poprzez zmniejszenie rozszerzenia naczyń krwionośnych mięśni).

Naukowcy zmierzyli przepływ krwi, anaboliczne szlaki sygnalizacyjne i syntezę białek. Co ciekawe, naukowcy odkryli, że wzrost przepływu krwi był skutkiem podstawowych mechanizmów w których insulina stymuluję syntezę białek. Badacze twierdzili, że stymulowany insuliną proces rozszerzenia się naczyń krwionośnych, wspomaga syntezę białek mięśni oraz zwiększa przepływ substancji odżywczych. W rezultacie dochodzi do sygnalizacji mTORC1.

Podsumowanie

Zbierając w jedną całość wyniki wszystkich przeprowadzonych badań, możemy dokonać podsumowania. Wzrost insuliny wywołany przepływem krwi, mikrokrążeniem i dostarczeniem aminokwasów do organizmu jest kluczowym elementem właściwości anabolicznych insuliny związanym z białkami mięśni. Spożycie virago lub napoju na bazie maltodekstryny przed wysiłkiem może spowodować zwiększenie pompy na siłowni.

Dodaj komentarz