Konsultacja neurochirurgiczna – kiedy się na nią zdecydować?

Konsultacja neurochirurgiczna – kiedy się na nią zdecydować?

Neurochirurg to medyk, który zajmuje się profilaktyką, diagnostyką oraz leczeniem chorób, jakie mają związek z układem nerwowym. To specjalista, który ściśle współpracuje z oddziałami ortopedycznymi, bo to właśnie objawy chorób z tego zakresu dają przeważnie mocne podstawy do opieki neurochirurgicznej. 

Objawy, które powinny skłonić do wizyty u neurochirurga? 

Na początku warto zaznaczyć, że pacjenci rzadko kierują się od razu do specjalisty, jakim jest neurochirurg. Warszawa posiada co prawda liczne placówki, w których taki medyk przyjmuje i oferuje konsultacje, natomiast jego praca powiązana jest z innymi specjalizacjami. Droga pacjenta jest więc o wiele dłuższa. Pierwsze kroki kierowane są zazwyczaj do internisty, który daje skierowanie do ortopedy i dopiero ten lekarz decyduje o konieczności diagnostyki przez neurochirurga. 

Sami pacjenci zgłaszają się bezpośrednio do neurochirurga, kiedy zauważają u siebie dosyć silne objawy, jakie nierzadko powodują niemożność normalnego funkcjonowania fizycznego. Do takich syndromów zaliczyć można przede wszystkim mrowienie kończyn, drętwienie, ale też zawroty głowy, omdlenia, silne bóle kręgosłupa z promieniowaniem na inne części ciała czy niedowłady. 

Pomoc neurochirurga w obliczu choroby 

Neurochirurg najczęściej zajmuje się pacjentami, u których zdiagnozowano przepuklinę międzykręgową, dyskopatię, deformacje kręgosłupa czy guzy w obrębie kręgosłupa i liczne urazy stawów. To on zleca szczegółowe badania, a potem podejmuje się leczenia mniej bądź bardziej inwazyjnego. Dzisiaj w zakresie jego zawodowych obowiązków jest między innymi artroskopia barku czy innych stawów, by przy jednoczesnej diagnostyce móc w bezpieczny sposób leczyć. Po pomocy neurochirurga najczęściej pacjent poddawany jest dodatkowemu leczeniu w postaci rehabilitacji. Ta zawsze musi być dobrana indywidualnie. 

Nie jest natomiast prawdą, że do neurochirurga trafiają osoby w skrajnych stanach, kiedy jedynym ratunkiem na powrót do zdrowia jest już tylko operacja chirurgiczna. Wiele zależy od rodzaju występującego schorzenia, bo nawet niewielki z pozoru uraz musi być zwalczany chirurgicznie. Nie ma jednak wątpliwości, że po konsultacji ortopedycznej w większości przypadków pacjent trafia do neurochirurga, chociażby po to, by wykluczyć konieczność leczenia operacyjnego.

Dodaj komentarz