Najpopularniejsze typy diet, które warto znać

Najpopularniejsze typy diet, które warto znać

Wiele osób kojarzy dietę z życiem o chlebie i wodzie, w rzeczywistości jednak diet jest bardzo wiele i potrafią się one bardzo mocno od siebie różnić. Przede wszystkim pod względem kaloryczności, ilości posiłków, długości diety i rodzaju spożywanych produktów. Jest kilka takich diet, które zdecydowanie warto znać. Które to diety i gdzie można znaleźć najlepsze porady dietetyczne? Podpowiadamy!

Dieta ketogeniczna

Dieta ketogeniczna w ostatnich latach zyskała ogromną popularność. Do tego stopnia, że, jeśli nie mamy czasu lub chęci, aby układać własny plan diety keto i później przygotowywać zdrowe posiłki, wiele cateringów dietetycznych zawarło w swojej ofercie pudełkową dietę ketogeniczną. Na czym ona polega?

W dużym skrócie, w jej trakcie powinniśmy zwiększyć spożycie tłuszczów, a zmniejszyć znacznie spożycie węglowodanów. Celem jest wprowadzenie organizmu w stan ketozy, co powinno pozwolić na relatywnie szybką stratę nadprogramowych kilogramów.

Jest to jednak dieta dość złożona i samodzielne ułożenie jadłospisu zgodnego z nią może być trudne. Przydadzą się więc niewątpliwie najlepsze porady dietetyczne, których możemy szukać na internetowych forach i portalach internetowych prowadzonych przez ekspertów w tej dziedzinie.

Przed rozpoczęciem diety warto dobrze się zapoznać z jej zasadami, a także sprawdzić, czy przypadkiem nie dotyczą nas przeciwwskazania do jej stosowania (podobnie należy oczywiście postępować w przypadku dowolnej innej diety).

Dieta kopenhaska

Dieta ketogeniczna jest dietą przeznaczoną do dłuższego stosowania. Pierwsze efekty powinny być widoczne już po kilku tygodniach, natomiast z pewnością nie jest to dieta ekstremalna, która przyniesie bardzo widoczne rezultaty po zaledwie kilku dniach. Dietą ekstremalną jest za to kilkudniowa dieta kopenhaska.

Polega ona w dużej mierze na bardzo dużym obniżeniu ilości spożywanych kalorii i spożywaniu tylko określonych pokarmów. Pozwala ona szybko zgubić kilka kilogramów, co przyda się, jeśli na przykład wybieramy się niedługo na ważne wydarzenie towarzyskie (ślub, pierwszą komunię, przyjęcie sylwestrowe). Trzeba przy tym zaznaczyć, że dieta kopenhaska, podobnie jak inne diety ekstremalne, powinna być stosowana bardzo rzadko – nie częściej niż raz na dwa lata.

Wynika to z faktu, że częstsze głodówki mogą po prostu wyniszczyć ludzki organizm i są zdecydowanie niezalecane przez profesjonalnych dietetyków i innych znawców tematu. Należy więc dobrze przemyśleć decyzję o podjęciu takiej diety. Jeśli nie goni nas bardzo czas, lepiej mimo wszystko wybrać dietę nieco łagodniejszą, rozłożoną na dłuższy czas.

Dodaj komentarz